Udruženje „Mali koraci“ započelo je realizaciju projekta „Porodične rutine i rituali kao temelj prevencije nasilja i jačanja emocionalnih veza“ kako bi odgovorilo na izazove savremenog porodičnog života.
Mnoge porodice danas se bore s nedostatkom stabilnosti i strukture u svakodnevnim aktivnostima, što može uticati na kvalitet odnosa i razvoj dece. Projekat, koji se realizuje uz finansijsku podršku Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i osnaživanje žena, ima za cilj podizanje svesti o značaju rutina i rituala kao ključnih elemenata za uspostavljanje harmoničnih porodičnih odnosa i prevenciju nasilja.
Kroz edukativne radionice i aktivnosti, projekat pruža roditeljima priliku da razviju efikasne komunikacijske veštine, postavljaju jasne granice na nenasilan način i izgrade čvrste emocionalne veze s decom.
Savremene porodice suočavaju se sa brojnim izazovima koji utiču na kvalitet odnosa i razvoj dece:
- Nedostatak rutina i rituala u porodicama – Mnoge porodice nemaju uspostavljene redovne rutinske aktivnosti koje doprinose stabilnosti i strukturi u svakodnevnom životu što može dovesti do haotičnog okruženja za decu
- Nedostatak svesti o prevenciji nasilja u porodici – Roditelji često nisu svesni kako rutine, rituali i empatični pristup u komunikaciji mogu sprečiti pojavu nasilnog ponašanja i konflikata.
- Slab emocionalni odnos između roditelja i dece – U mnogim porodicama postoji nedostatak empatičnih i otvorenih odnosa između roditelja i dece, što otežava izgradnju čvrstih emocionalnih veza.
- Nasilno rešavanje sukoba kod dece – Deca često nisu svesna alternativnih načina za rešavanje sukoba osima nasilja, što može dovesti do problema u socijalizaciji i razvoju zdravih odnosa.
- Nedostatak podrške za roditelje u vaspitanju dece – Mnogi roditelji nemaju pristup edukaciji koja bi im pomogla da razumeju kako da efikasno komuniciraju sa svojom decom, postavljaju jasne granice i disciplinu na nenasilan način
- Nepovezanosti sručne javnosti sa porodicama – Nedostatak uključenosti stručne javnosti (pedagozi, psiholozi, vaspitači) u direktnu podršku porodicama može dovesti do manje efikasnog širenja informacija i metoda koje mogu poboljšati porodične odnose
Opšti cilj pomenutog projekta je podizanje svesti o važnosti rutinskih i ritualnih aktivnosti u porodici kao načina prevencije nasilja i jačanja emocionalnih veza, kroz empatične pristupe u komunikaciji, dok su specifični ciljevi:
•Podizanje svesti roditelja o važnosti rutina i rituala u prevenciji nasilja i jačanju emocionalnih veza u porodici.
•Edukacija roditelja o tome kako rutine doprinose emocionalnoj stabilnosti i bezbednosti dece.
•Razvoj emocionalne inteligencije dece kroz igre i radionice koje promovišu socijalne veštine i nenasilno rešavanje sukoba.
•Jačanje empatičnih odnosa između roditelja i dece kroz zajedničke aktivnosti.
•Uključivanje stručne javnosti kako bi se nastavila promocija ovih metoda.
U okviru projekta planirana je realizacija četiri stručne radionice u Američkom kutku od na adresi Kej Žrtava racije 2B u sledećim terminima:
- 12.12.2024. od 17h do 19h – „Moja porodica i naše vrednosti”
- 30.01.2025 od 17h do 19h – „Efikasna komunikacija, postavljanje granica i disciplina”
- 6.02.2025 od 17h do 19h – „Rutine u našoj porodici – prilika za razvoj dece“
- 7.02.2025 od 17h do 19h – Zajednička radionica za decu i roditelje
Prisutni na radionicama će imati priliku da bolje razumeju kako vrednosti koje se gaje utiču na svakodnevni život porodice kao i kako da podržite razvoj empatije, poštovanja i nenasilja kod dece kroz svakodnevne aktivnosti i odnose. Kroz ovu radionicu će se istražiti kako da se postave čvrsti temelji zdravih odnosa, odgovornog ponašanja i harmonične komunikacije u porodici.