Udruženje "Mali koraci"​

Udruženje je nastalo kao plod prijateljstva dve mame, vaspitačice i drugarice. Mi smo Nataša i Maja i prijateljice smo više od deset godina. Sve izazove koje nosi odrastanje male dece, tinejdžera, devojaka živele smo zajedno. Kroz traganja za rešenjima shvatile smo da recepta za određene probleme nema. Svesne smo da je roditeljstvo dosta različito u današnje vreme od onog kako smo učili u školi i od onoga kako su nas naše majke i bake za ovu ulogu pripremale.

U svetu novih tehnologija preplavljeni smo raznim uputstvima kako treba podržati porodicu i mnogo češće kako dati rešenja za pojedine probleme u vaspitavanju dece. Pokušavamo da nađemo rešenja i sve više se koncentrišemo na posledice, a retko kada na uzroke. Upravo ti recepti, uputstva, nas odvajaju jedne od drugih. To su kratkoročna rešenja koja nas zbunjuju, zaboravljamo naše početke, koje su naše vrednosti i odvajaju nas od ideje kako je najprirodnije da se približimo našoj deci.

Tokom niza godina shvatile smo da je ključno ulagati u odnos u našim porodicama. Kada je naše roditeljstvo, odnos sa našom decom, sigurno, aktiviraju se prirodni instikti koji pronicljivo diktiraju način kako treba negovati i podučavati mlade o kojima brinemo.
Osnivanje udruženja je rezultat naše vere u radost života sa decom .

Želimo da deca kroz stvaranje odnosa sa odraslima uče od njih.

Želimo da kroz male korake prate jedni druge. Samo uviđajući kako koračaju mlađi, slabiji, možemo pratiti tempo i svojim primerom, iskustvom im pokazati kako se prati i podstiče.

Malim korakom pratimo, naizmenično komuniciramo, izbegavamo rizik da se većim korakom raziđemo i ne razumemo.

Naši ciljevi

Podrška deci

Ulažemo vreme i pažnju da bi izgradili odnose sa decom. Sva deca rastu i napreduju u kontekstu bliskih odnosa.

Podrška porodicama

Otkrivamo kako da podižemo decu na način koji će im omogućiti da napreduju, grade smislene veze, da budu motivisani da uče, da budu brižni, saosećajni, odgovorni, a u isto vreme da se dobro osećaju.

Podrška vaspitačima

i učiteljima da svoju praksu grade kroz znanje o deci, o učenju, rastu i o ljudskom razvoju.

Naš tim

Maja Boškić

Ja sam Maja Boškić. Kada sam završila medicinsku školu, smer pedijatrijska sestra, počela sam da radim na jaslicama u vrtiću. Odmah sam se zaljubila u taj posao, lako sam se povezivala sa decom i bila sam veoma zainteresovana da učim o ranom razvoju, deci i porodici.

Uz rad u vrtiću završila sam Visoku školu strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu, smer za dramsko vaspitanje dece, kao i master studije. Članica sam centra klastera u vrtiću Kalimero u Novom Sadu, koji vrši obuku vaspitača kroz zajedničko učenje modelovanjem. Autorka sam i relizatorka više seminara za stručno usavršavanje zaposlenih u ranom obrazovanju.

Redovno učestvujem na raznim stručnim konferencijama, volim da analiziram i podelim primere iz prakse, rado pišem stručne radove za susrete vaspitača, pratim inovacije i istraživanja vezane za razvoj porodice i dece. Učenje mi pomaže da bolje razumem decu i da kroz rad sa njima doprinesem njihovom razvoju.

Mirnina i Mašina sam mama. Od svoje dece sam takođe puno naučila, ne samo o roditeljstvu, već i o sebi. Izazove koje roditeljstvo donosi prevazilazila sam zajedno sa njima. Izazovi su me gradili i stvarali od mene svesnijeg roditelja, osobu koja bolje uviđa značaj podrške i ulaganja u pozitivne zajedničke vrednosti.

Kroz svoju praksu ispitujem različite načine da podržim i podstaknem odrasle da unapređuju veštine slušanja i razgovora, kao i zajedničkog rada sa decom. Puno puta sam se uverila da deca mogu da postignu mnogo ukoliko na svakom koraku imaju odgovarajuću podršku.

Zalažem se za to da ohrabrim odrasle da što više uključuju decu u različite aspekte života i porodične aktivnosti, da zajedno donose odluke, prave planove i sprovode ih u delo, kako bi povećali saradnju u okviru porodice i uticali pozitivno na dečije razumevanje sveta koji ih okružuje.

Maja Boškić

vaspitač ma, prosvetni savetnik

Nataša Oreščanin

Zovem se Nataša Oreščanin i moja ljubav prema deci počinje tokom najranijeg perioda osnovne škole. Sećam se prve molbe moje komšinice da joj pričuvam njenog dečaka od godinu i po dana, mog okupljanja dece iz komšiluka u improvizovanoj učionici na kraju dvorišta u kome sam živela i tada je u mojoj mašti to bila puna učionica đaka.

Majina i moja višegodišnja druženja, slušanje jedne druge kada smo imale pitanja u vezi odrastanja naše dece i zajednička razmišljanja o radu sa decom i roditeljima iz vrtića, nekako opušteno i spontano rađa se ideja da otvorimo udruženje Mali koraci baš kako je i naše prijateljstvo započelo, malim koracima.

Udata sam i mama Teodore i Jovane koje su za mene najznačajniji uspeh i kroz čije sam odrastanje sve više sebe upoznavala i razvijala kako u ličnom, tako i u profesionalnom životu.

Iskustvo u radu sa decom i roditeljima stičem tokom osmogodišnjeg rada u predškolskoj ustanovi Radosno detinjstvo u Novom Sadu. Kako su i moje devojčice porasle i krenule u školu, moj pravac interesovanja i želja za novim iskustvima počinje da se transformiše. Počinjem da radim u udruženju Mesto za mene koje pruža podršku trudnicama i mamama sa bebama bez podrške partnera i porodice. Menadžer sam programa Gnezdo za mame koji osim što obezbeđuje smeštaj, kroz savetovanje, različite edukacije i programe želi da pomogne svakoj majci da se lično razvije i osposobi da bude što bolji roditelj.
Završila sam Visoku školu za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu i na istoj specijalizirala likovno sa decom predškolskog uzrasta.

Završila sam program za Savetovanje porodice, stekla sertifikat Savetnik za porodicu na Visokoj školi socijalnog rada u Beogradu. Prošla sam obuke iz oblasti Podsticanja dečijeg samopoštovanja putem kooperativne komunikacije, stekla sertifikat iz Asertivnog treninga i time sam obogatila osnovna znanja i veštine asertivne komunikacije.
Spoznaja da je sve u životu proces i da svaki iziskuje strpljenje, počela sam sve više vrednujem one male početke, male korake kroz život.

Nataša Oreščanin

vaspitač i savetnik za porodicu

Berislava Milošević

Zovem se Berislava Milošević i već 28 godina radim kao vaspitač u PU “Radosno detinjstvo” u Novom Sadu. Završila sam Višu školu za vaspitače u Kikindi, a specijalističke studije iz likovnog vaspitanja pohađala sam na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu. Tokom dugogodišnjeg iskustva, pohađala sam brojne edukacije i seminare, koji su dodatno unapredili moj rad sa decom.

Udata sam i ponosna majka Bojane i Ivane. S velikim entuzijazmom i ljubavlju pristupam svom poslu, a moj cilj je kontinuirano unapređenje rada sa decom, posebno kroz kreativne radionice, gde deca mogu slobodno da se izraze i razvijaju svoju maštu. Poseban akcenat stavljam na saradnju sa porodicom, jer smatram da je otvorena i konstruktivna saradnja sa roditeljima ključna za postizanje sveobuhvatnog razvoja dece.

Kroz blisku komunikaciju i zajednički rad sa roditeljima, gradim temelje za uspešan i srećan razvoj dece, negujući njihovu ljubav prema umetnosti i stvaralaštvu. Moj cilj je da svako dete oseti podršku i razumevanje, kako u porodici, tako i u vrtiću, jer verujem da je takav pristup osnova za srećno i zadovoljno dete koje će izrasti u samouverenu i kreativnu ličnost.
 
Svako dete nosi u sebi jedinstvene talente i potencijale koje treba otkriti i negovati. Smatram da je uloga vaspitača da bude vodič i podrška deci, stvarajući sigurno i podsticajno okruženje u kojem mogu slobodno istraživati, eksperimentisati i izražavati se. Posebno mi je važno da svaki trenutak koji dete provede u vrtiću bude ispunjen radošću, kreativnošću i otkrivanjem novih mogućnosti.
 
Svako dete posmatram kao celovitu ličnost koja uči kroz igru, interakciju i iskustvo, gde se oseća dobro i može da aktivira sve svoje potencijale. Kroz umetnost i kreativne aktivnosti, deca ne samo da razvijaju fine motoričke veštine, već i emocionalnu inteligenciju, kritičko mišljenje i sposobnost rešavanja problema na inovativan način. Kreativnost je srž mog rada i ključni alat kojim pomažem deci da se izraze, povežu sa svojim osećanjima i svetom oko sebe.
 
Koristeći različite tehnike i materijale, stalno istražujem nove pristupe likovnim i umetničkim aktivnostima, prilagođavajući ih interesovanjima i potrebama dece. Deca su, uvek, nepresušan izvor ideja i kreativnih izazova.

Berislava Milošević​

vaspitač

Biljana Stanivuk

Biljana Stanivuk, po struci sam vaspitač. Visoku školu za vaspitače sam završila u Kikindi, a Specijalističke studije odsek likovno vaspitanje u Novom Sadu. U Radosnom detinjstvu radim od 1998. Udata sam i majka Vukašina i Alekse.

Posao vaspitača za mene je uvek bio kreativan i pun izazova i danas to osećanje imam u radu sa
decom. Činjenica da je samo čovek sposoban da stvara nešto novo i originalno i da ga to razlikuje od drugih živih bića je veoma motivišuća i insirativna u našem radu. Igra i likovno stvaralaštvo su polja koja detetu pružaju veliku slobodu i kreativnost, otuda moje posebno interesovanje za likovno stvaralaštvo u radu sa decom, kao i pomoć porodici da se uključi kroz različita delovanja u stvaralaštvo deteta.

Posao vaspitača je više od običnog posla, to je poziv koji zahteva posvećenost, empatiju i neprestano učenje, ali pruža ogromno zadovoljstvo u radu sa decom i doprinosu njihovom rastu i razvoju.

Biljana Stanivuk

vaspitač

Pravilnik o radu sa decom

preuzmi dokument (pdf)

Pravilnik o radu sa decom - Udruženje "Mali koraci"

Udruženje “Mali koraci” je posvećeno stvaranju i održavanju adekvatnog okruženja za igru, istraživanje i učenje, a posebno se angažuje u sprečavanju zlostavljanja i iskorišćavanja dece. Oštro osuđujemo svaki oblik zlostavljanja i iskorišćavanja dece.

Ovaj pravilnik ima za cilj obezbediti sigurno i podsticajno okruženje za decu unutar aktivnosti Udruženja “Mali koraci”. Pored toga, pravilnik je usmeren na podizanje svesti, prevenciju zlostavljanja i iskorištavanja dece, pružanje pomoći deci, podsticanje izveštavanja i brzo reagovanje na svaki oblik i slučaj dokazanog, navodnog ili pokušanog zlostavljanja, iskorištavanja ili zloupotrebe dece, u skladu sa prirodom delovanja organizacije.